Dijelove iz pjesme Mislava Kontića „Sada znam sve tko mojoj Hrvatskoj je rušio sne“ pročitao je Tomislav Lozančić iz zajednice mladih, a zbor mladih je program u crkvi zaključio pjesmom „Moja Domovina“, koja je, kako je rečeno u najavi, „posvećena hrvatskoj borbi za slobodu te je prerasla u još jednu prelijepu himnu Lijepoj našoj“.

Molitveni dio programa odvijao se potom u Parku Domovinske zahvalnosti smještenom uz župnu crkvu. Pred pločama s imenima poginulih hrvatskih branitelja iz Samobora molitvu za sve stradale tijekom Domovinskog rata u Vukovaru i Hrvatskoj predvodio je župni vikar Mario Pavić. Prisutni su od njegove svijeće palili svoje lampaše koje su preuzimali mladi i slagali ih u dvije riječi: „ZAPAMTITE VUKOVAR“, koje su ostale osvjetljavati noć uoči 22. obljetnice žrtve grada Vukovara.

Verica Kraš Villa

"> U Samoboru obilježen Dan sjećanja na žrtvu Vukovara - Župa sv. Anastazije - Samobor

U Samoboru obilježen Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Program obilježavanja 22. obljetnice stradanja Vukovara već treću godinu zaredom u župi sv. Anastazije u Samoboru pripremili su mladi iz župne zajednice sa župnim vikarom Pavićem. Na ovogodišnjoj akademiji pod nazivom „Zapamtite Vukovar“, uz vjernike samoborske župe sv. Anastazije te drugih župa Samoborsko-okićkog dekanata, sudjelovali su i pripadnici 151. samoborske brigade te samoborske Gradske straže.

Program je vodila zaslužna umirovljena samoborska učiteljica Dragica Sertić, a započeo je prisjećanjem na 87 dana i 87 noći kroz koje je od kolovoza do studenog 1991. godine Vukovar hrabro odolijevao velikosrpskoj agresiji. Zbor mladih župe sv. Anastazije otpjevao je pjesmu Hrvoja Hegedušića „Stoji grad“, pri čemu je sedmero mladih kroz crkvu unijelo sedam upaljenih bijelih lampaša na kojima je bilo postavljeno po jedno slovo imena Grada heroja. Na prostoru pred oltarom uz sliku vukovarskog raspela postavljeni su lampaši na način da tvore riječ „Vukovar“.

Tekst sjećanja „Vodotoranj, simbol života“ pročitao je Luka Šarić iz zajednice mladih, nakon čega je prikazan 15-minutni film „Zapamtite Vukovar“, također djelo samoborskih mladih, sa slikama iz važnih trenutaka obrane i žrtve Vukovara i Vukovaraca. U film su ugrađene i riječi Sluge Božjega kard. Franje Kuharića: „Ako netko sruši tvoju kuću, ti njegovu čuvaj. Ako ti netko ubije oca, ti nemoj njegovog“, kao i riječi nezaboravnog vukovarskog novinara Siniše Glavaševića iz njegovog eseja „Priča o gradu“.

Verica Kraš Villa