[PRVI DAN TRODNEVNICE UOČI SV. ANE]

Danas smo započeli trodnevnicu uoči blagdana sv. Ane koju slavimo u nedjelju. Svetu misu je predslavio i propovijedao župnik, preč. Ivica Cik uz koncelebraciju vlč. Antonija Štengla, mladomisnika.

Vlč. Ivica se u propovijedi dotaknuo Isusovog govora iz današnjeg evanđelja.

"Čudesan je Isusov govor o trsu i lozama. Vrlo je jednostavan, a toliko toga možemo u njemu otkriti. Možemo se pitati: zašto je Isus ovaj put izabrao jedan trs kao simbol, a ne neku drugu biljku? I odgovor na ovo pitanje je vrlo čudesan te otkriva blizinu, srdačnost i toplinu Boga. Biblijske slike na više mjesta otkrivaju Božju ljubav prema ljudima koja se uspoređuje s vinogradom.

Vinograd zahtjeva ljubav. Slika se vinogradarstva iz Ivanova ulomka pretače u govor o Crkvi. U tom pogledu Isus je trs. Mi smo mladice na trsu. Trs i loze tvore cjelinu. Ne postoji jedno bez drugoga. Bez trsa mladica nema života, nema svog uporišta. Isti život teče u trsu i lozama. Trs i loza rode grožđem od kojeg se pripravlja vino. To je plod trsa i loze. Od kada je Otac posadio najčudesniji trs u našu zemlju, otada ova zemlja nije prokleta zbog grijeha. Ona je blagoslovljena po Kristu, u Kristu i s Kristom. U Isusu sve dobiva svoj smisao. Po njegovu križu, koji nas isto podsjeća na trs, Isus ulazi u našu egzistenciju. Naša patnja nije mu strana. Plodovi njegove muke su naša sloboda. To je dokaz najveće ljubavi.

Ako ostanemo u zajedništvu s Isusom i njegovom riječi, tada će nam svaka molba biti ispunjena. To obećanje je izraz zajedništva s Isusom. Životno zajedništvo i jedinstvo je dar koji u sebi uključuje sve druge darove. Molimo za dar jedinstva i zajedništva. Vrijedi također pomisliti i na Darove Duha Svetoga, koje Otac vrlo lako daje u Isusovo ime. Tek onda naši plodovi budu onakvi kakvim ih želi Isus, a naši životi kao što je Njegov.“

Sutra, na drugi dan trodnevnice, sveta misa je u 19 sati. Prije svete mise molimo krunicu i litanije sv. Ani od 18:30h.