Doznajte kako Katolička crkva gleda na pušenje cigareta

Poštovani! Molim vas da mi odgovorite kakav je službeni stav Crkve o pušenju cigareta. Je li to teški ili laki grijeh i da li se smatra grijehom? S obzirom na veliki broj pušača kršćana, a i sama sam pušač i kršćanka, te s obzirom da ljudi mogu biti dobri i živjeti kršćanskim životom, je li to prepreka za vječni život? Hvala!

Ovo je pitanje postavila čtateljica na poratlu Laudato. Odgovor don Ivana Lenkića držimo mudrim i sveobuhvatnim pa ga stoga prenosimo u cijelosti:

Poštovana, zahvaljujem na Vašem javljanju i pitanju. Vaše pitanje koje ste mi postavili otvara mnoštvo drugih pitanja na koja nije moguće jednostrano i jednostavno odgovoriti. Naime, svi smo u djetinjstvu učili kako jedna od Božjih zapovijedi glasi: ne ubij! Ova zapovijed ne odnosi se samo na činjenicu da smo dužni poštivati i čuvati tuđi život od začeća do prirodne smrti nego i dostojanstvo vlastitoga života u svoj njegovoj cjelovitosti. Novija društvena istraživanja su pokazala kako pušenje čovjeku ne donosi nešto „dobro i pozitivno“ nego, dapače, pušenje ozbiljno narušava čovjekovo zdravlje i dovodi u pitanje njegov normalan način života. Ako uzmemo u obzir da čovjek – pušač s vremenom postaje i ovisnik o nikotinu i duhanskim proizvodima, onda je vrlo jednostano zaključiti da pušenjem svaki čovjek dovodi u pitanje svoje vlastito zdravlje i u konačnici život. No, nije moguće jednostavno osuditi sve one koji su izabrali takav način života. Ako govorimo o kategoriji grijeha (teški ili laki), koju Vi spominjete, opet nije jednostavno reći je li neka norma koja objektivno jest teški grijeh uvijek i subjektivno takva. Svako dovođenje tuđeg ili vlastitog života u opasnost, u ovom slučaju zbog pušenja, jest grijeh na objektivnoj razini ali subjektivno ono može imati i olakotnih okolnosti – čovjekovo psihičko stanje, snaga stečene navike pušenja i sl... Svaka ovisnost, možemo tako reći, za čovjeka nije dobra te unosti nered u čovjekov život, pa i onaj duhovni, jer je čovjek stvoren kao slobodno biće a pušač za sebe ne može reći da je u potpunosti slobodan. Ali, dovoditi u pitanje čovjekov vječni život zbog slabosti i sklonosti na grijeh, ne treba uzimati preuzetno. Bog je onaj koji nas je stvorio i pozvao u život iz ljubavi i zbog toga vjerujem da je njegova ljubav jača od svakog grijeha pa i sklonosti na pušenje.

Vjerujem da sam barem malo pomogao u Vašem promišljanu o spomenutoj temi.
Neka Vas prati Božji blagoslov.