Proslavljen blagdan sv. Ane u Samoboru

Tako je i ove godine slavljena zaštitnica grada Samobora, sv. Ana. U petak, 26. srpnja, svetu misu u 8 sati predvodio je vlč. Mladen Sinković, župnik župe sv. Ivana Krstitelja u Lugu Samoborskom. Bila je to ujedno i zavjetna misa župe u Lugu. Svetu misu u 9 sati, koja je zavjetna misa župe Krista Kralja u Domaslovcu, predvodio je samoborski župnik i dekan preč.Vlado Bogdan. Svečanu euharistiju u 11 sati slavio je mons. Zlatko Koren, župnik iz Marije Bistrice i rektor hrvatskog nacionalnog marijanskog svetišta, uz koncelebraciju svećenika Samoborsko-okićkog i Svetonedeljskog dekanata, te Žumberačkog vikarijata. Mons. Koren je u propovijedi naglasio važnost molitve prema svecima, koje je isto tako „važno i nasljedovati svojim životom“. Podsjetio je na česti prizor sv. Ane, koja pred Marijom čita Bibliju, tj. poučava Mariju. „U tome trebamo učiti od sv. Ane: potrebno je djecu dovesti k Isusu i zajedno s njima uranjati u tajne Svetog pisma“, naglasio je preč. Koren, podsjetivši vjernike i na značenje 4. Božje zapovijedi: Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji. „Ta zapovijed nije pred nama prvenstveno zbog djece, nego zbog odraslih, kako bi oni poštivali i brinuli se za stare i nemoćne“, rekao je preč. Koren, upozorivši na važnost baka i djedova, na čijem iskustvu i savjetima treba učiti.

U nedjelju, 28. srpnja, slavljena je tzv. aninska nedjelja, koja po tradiciji okuplja mnoštvo vjernika iz cijelog samoborskog kraja, a tako i iz Zagreba. Svetu misu u 8 sati predvodio je samoborski župnik i dekan preč. Vlado Bogdan. U 9 sati misu je predvodio vlč. Mijo Posavec, mladomisnik, svećenik Bjelovarsko-križevačke biskupije koji je na kraju mise podijelio mladomisnički blagoslov. Svečanu koncelebriranu svetu misu u 11 sati predvodio je vlč. Mislav Kutleša, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu i odgojitelj u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu u Zagrebu. Vlč. Kutleša je u propovijedi istaknuo važnost molitve, pozvavši vjernike da se zapitaju kakva je njihova molitva, te da poput apostola zamole Isusa: „Gospodine, nauči nas moliti!“ U koncelebraciji su bili preč. Vlado Bogdan, vlč. Božo Belinić i vlč. Mijo Posavec. U 17 sati svetu misu je predvodio vlč. Mario Pavić, župni vikar župe sv. Anastazije u Samoboru čime i zaključeno aninsko proštenje u Samoboru. (I.H.)