Avvenire.

„Zahvaljujem Robertu Benigniju što je ispisao novu, važnu stranicu televizijske povijesti“, objavio je  na Twitteru ravnatelj prvog programa Talijanske radiotelevizije (RAI1), Giancarlo Leone.

Talijanskog umjetnika je, kako piše ANSA, nakon prve večeri nazvao i papa Franjo kako bi mu čestitao. Prema neslužbenim informacijama, razgovor je bio dug i vrlo srdačan. Iako iz Vatikana nisu službeno potvrdili poziv, predsjednik Papinskog vijeća za obitelj, mons. Vincenzo Paglia za Famiglia Cristiana je izjavio kako „ne iznenađuje činjenica da je papa Franjo nazvao Benignija. Njegova interpretacija Deset zapovijedi vrlo se dobro uklapa u „izlaženje“ Crkve koje Bergoglio želi“.

Oglasio se i predsjednik Papinskog vijeća za Novu evangelizaciju mons. Rino Fisichella. Bivši rektor Papinskog lateranskog sveučilišta Benignija je nazvao „izvanrednim komunikatorom“. „Povezao je vjeru i kulturu na način koji se rijetko viđa. Iznio je jednu tešku temu u talijanske situacije i pomogao u promišljanju – čak i nama, crkvenim ljudima“, kazao je Fisichella za talijanski Il Messaggero.

„Uspio je ono što možda nikada nije uspjelo jednom teologu i profesoru“, rekao je o. Paolo Ricca, župnik  čija je knjiga „Deset Božjih riječi“ nadahnula talijanskog oskarovca.

U razgovoru za Radio Vatikan, Ricca je izjavio kako je „riječ o evangelizaciji u najizvrsnijem obliku, posebice u kvaliteti komentara i činjenici kako je sve tumačeno u evanđeoskom svjetlu. Zapovijedi su blagoslov. Blagoslov za čovječanstvo, za pojedince koji ih žele živjeti. Blagoslov su za sve koji vjeruju i pouzdaju se u Boga… Benigni je znao povezati to dvoje na najbolji način, vrlo profinjeno, lijepo i prikazao pravu narav zapovijedi: one su put, znakovi na putu, putokazi koji ti govore kojim putem trebaš ići ukoliko želiš stići do željenog cilja“.

Svoje divljenje i zahvalnost velikom umjetniku uputio je i mons. Franco Agostineli, biskup Benignijeva grada Prata (Toskana). Prema njegovim riječima, talijanski je glumac uspio nemoguće: od antitelevizičnog Dekaloga učinio je spektakl! U svojem pismu Benigniju, mons. Agostiineli je napisao:

„Tvrditi kako su Ploče Zakona najveći dar čovječanstvu, kako čovjeka vode prema slobodi, zvuči strano današnjem čovjeku. Mogao bih citirati različite ulomke iz ove dvije večeri, ali iznad svega pred očima mi je najljepši zaključak o Zapovijedi nad Zapovijedima – ljubavi kojoj nas je Krist poučio: “Isus je od svojega života načinio remek-djelo ljubavi. Doveo je ljubav do krajnjih granica.“

Ipak, moramo spomenuti kako se čuju i određeni kritički tonovi, ponajviše zbog Benignijeva iskrivljenog tumačenja crkvenog nauka o šestoj zapovijedi. Naime, prema komentaru UCCR-a (Unione Cristiani Cattolici Razionali) – talijanske udruge koja okuplja katoličke intelektualce, Benigni je upao u općepoznati kliše prikazavši Crkvu „seksofobičnom“ i naglašavajući isključivo negativan ton zapovijedi.

„Komičar je kritizirao Crkvu što  je u  poučavanju mladih suzila ovu zapovijed na ‘ne čini nečiste radnje’. Ipak, u Katekizmu Katoličke Crkve jasno stoji kako zapovijed glasi „Ne sagriješi bludno“, a također je i vrlo temeljito objašnjeno njezino značenje… Crkva vrlo često mladima radije govori o višem smislu ljubavi, darivanju čitavog sebe, žrtvi, a ne iskorištavanju drugoga i zadovoljenju vlastitih nagona“, stoji u komentaru UCCR-a.

Iako je kritika opravdana, ona ne umanjuje činjenicu kako je talijanski glumac doista priredio izvanredan spektakl, te pokazao na koji se način može i treba evangelizirati suvremenog (zapadnog) čovjeka.

Miodrag Vojvodić l Bitno.net

"> Poznati glumac protumačio 10 zapovijedi i potukao sve rekorde gledanosti - Župa sv. Anastazije - Samobor

Poznati glumac protumačio 10 zapovijedi i potukao sve rekorde gledanosti

U spektaklu koji je prenosila Talijanska radiotelevizija, nenadmašni glumac oduševio je gledatelje! „Iako možda nije rekao ništa novo, ništa što već mnogi župnici nisu rekli ili vjeroučitelji objasnili svojim učenicima…, otkrio je Talijanima ono što su već iz navike smatrali poznatim, što su kao djeca naučili iz katekizma“, piše Avvenire.

Miodrag Vojvodić l Bitno.net