"> Duhovna obnova u Varaždinu: Priprema za Božić, rođenje Gospodinovo - Župa sv. Anastazije - Samobor

Duhovna obnova u Varaždinu: Priprema za Božić, rođenje Gospodinovo

Voditelj: župni vikar Mario Pavić Problem je što na Božić svi gledaju kao na nešto materijalno, vidljivo i opipljivo.Često se zaboravljaju ono duhovno; za koga i za što sve to rade, zaboravlja se bit Božića - rođenje Gospodina Isusa Krista, Spasitelja našega. Znajući da je veoma važna priprava za Božić, odlučili smo se za duhovnu obnovu da u potpunosti osjetimo Božju prisutnost, ne samo kroz vrijeme Došašća i Božića nego i dalje. Krenuli smo u subotu 08.12.2012. prema Varaždinu. Bilo je veoma snježno jutro i unatoč uvjerenjima da ćemo zbog vremena odgoditi duhovnu obnovu, tamo smo, uz Božju pomoć, stigli oko podneva. Bili smo smješteni u varaždinski "Duhovni centar sv. Anđele" gdje su nas dočekale drage i nasmijane časne sestre. Stvari smo odnijeli u sobe, a zatim smo se okupili u kapelici na molitvu da se zahvalimo Bogu na tome što smo unatoč problematičnim vremenskim uvjetima sretno stigli na odredište. Otišli smo na ručak, a poslije smo se ponovno okupili u kapelici gdje smo promišljali o razlogu zbog kojeg smo se udaljili od naše svakodnevice i okupili ovdje, o Božiću. "To tim više što shvaćate ovaj čas: vrijeme je već da se oda sna prenemo jer nam je sada spasenje bliže nego kad povjerovasmo. Noć poodmače, dan se približi! Odložimo dakle djela tame i zaodjenimo se oružjem svjetlosti. Kao po danu pristojno hodimo, ne u pijankama i priležništvima i razvratnostima, ne u svađi i ljubomoru, nego zaodjenite se Gospodinom Isusom Kristom i, u brizi za tijelo, ne pogodujte požudama." (Rim 13, 11-14) Na temelju razmatranog teksta zaključili smo da je bitno "nositi" Gospodina uza se svakodnevno, ne samo u teškim trenutcima. Bitno je Bogu zahvaljivati i na najmanjoj sitnici u proteklome danu, bitno je sjetiti ga se, jer On se nas uvijek sjeti. Maja Katanec je slikovito opisala rečenicu "zaodjenite se Gospodinom Isusom Kristom" na način da je naša vjera u Isusa plašt koji nosimo samo kada nam je teško, a kada prevladamo poteškoće, plašt spremimo na sigurno do sljedećeg problema. Razmišljajući o tekstu, zaključili smo da je bitno nositi, jačati i obnavljati vjeru stalno, ne samo individualno, nego i kao zajednica. Vjera ipak daje smisao našem postojanju i gradi nas kao ljude. Priprava za Božić je bitna, jer kako možemo osjetiti Krista ako ne živimo u vjeri cijelo vrijeme, ako ga se sjetimo samo kad dođu problemi. Također je i bitna ispovijed, da Krista možemo dočekati čista srca, kako i zaslužuje. Nakon razmatranja i razmišljanja, pripremali smo se za sv. Misu. Zajedno smo birali pjesme, pisali molitve vjernika, a samu sv. Misu smo prikazali za naše drage pokojne. Nakon sv. Mise i nakon večere vrijeme smo proveli u druženju, slaveći rođendan jednog od članova naše zajednice mladih, Josipa Šarića. Navečer smo se ponovno okupili u kapelici oko Presvetog Oltarskog Sakramenta na klanjanje u kojem smo Bogu zahvalili za sve što nam pruža i iznijeli Mu molitve koje nosimo u srcima. Nakon klanjanja smo još kratko ostali u molitvi. Sljedeće smo jutro, nakon molitve, odlučili provesti u tišini, do Mise. Toga smo dana pričali o veoma aktualnoj temi ovih dana; o zdravstvenom odgoju, vjeri te o zajedništvu. Zajednicu kao takvu čini skupina ljudi koju nešto veže, u našem slučaju, to je vjera u Isusa Krista. Kapelan Mario je zajednicu slikovito opisao pomoću čaša. Čaše je složio da zajedno čine jedan smisleni oblik, one su predstavljale svakoga od nas, a oblik koji su činile bila je zajednica. Time je prikazao kako zajednica funkcionira samo onda kada su svi članovi uključeni u nju. Kada se jedan član "izdigne", zajednica gubi svoju početnu "formu" i smisao. Stoga je bitno da kao zajednica zajedno molimo, da zajedno sudjelujemo u aktivnostima svete Mise. Zajedničkom molitvom jačamo u vjeri te tako lakše podnosimo kušnje koje nam stoje na putu zajedništva. Nakon svete Mise i ručka, iskoristili smo slobodno vrijeme za razgledavanje Varaždina, grudanje i kratko druženje prije povratka u svakodnevicu. Vjerujem da govorim u ime svih kada kažem da smo se kući vratili duhovno obnovljeni i spremni za rođenje Gospodinovo, spremni da osjetimo njegovu prisutnost svaki dan.