Papa Franjo: Bog plače zbog ludosti ratova

U tim brojnim ratnim situacijama ima, prema Papinim riječima, i pozitivnih znakova nade. Potaknuo je korake koje poduzimaju neke južnoameričke zemlje oko pomirenja i uspostave mira te pozvao nazočne da te pothvate prate svojim molitvama.

Tijekom mise koju je jučer služio u kapelici Doma Svete Marte za vojnike pale u mirovnim misijama, Papa je primijetio kako Bog plače zbog ludosti ratova. To je ljudsko samoubojstvo, koje ubija srce i ljubav. Ovozemaljski upravitelji namjeravaju riješiti lokalne i gospodarske probleme oružjem, rekao je Papa i dodao kako Gospodin sluša molitve svakog pojedinca te je pozvao osamdesetak nazočnih vojnika i roditelja ubijenih da se mole za mir u svijetu, jer će na taj način mnogo više pridonijeti uspostavi mira nego li vježbanjem za upotrebu oružja.

Budući da je slavlje svetkovine Tijelova u mnogim zemljama prenesena na današnju nedjelju, Sveti Otac još jednom se osvrnuo na Isusovo umnažanje kruha i riba, jer ga taj događaj uvijek iznova podsjeća kako se vjerom iz maloga može učiniti velike stvari. Značenje toga događaja nije shvatilo ne samo nazočno mnoštvo, već niti apostoli. Isus se pobrinuo i za materijalnu hranu za ljude. Htio je u to uključiti i apostole jer su razmišljali ljudskom, a ne Božjom logikom.

Oni su zauzeli ljudsko stajalište, tražeći realističko rješenje da Isus otpusti narod kako bi se svatko sam snašao kako može. Isus se međutim ponio drukčije te se u zajedništvu s Ocem s jedne strane pobrinuo za njihovu hranu, a s druge strane je tim činom želio dati poruku svojim učenicima i pozvao ih da ljudima kažu da se sjednu po skupinama od pedeset. Na taj način masa postaju zajednice, koje se hrane Božjim kruhom. To je očito povezano s euharistijom.

To čudo nije samo umnožavanje hrane, već zajednička podjela, podržana vjerom i molitvom, zaključio je papa Franjo svoj nedjeljni nagovor i primijetio kako je taj beskrajni kruh Božji dar čovječanstvu. Svetkovina Tijelova nas poziva s jedne strane na obraćenje i vjerovanje u providnost, a s druge nas podsjeća da se moramo priviknuti na podjelu onoga što imamo s drugima. Ne smijemo se nikada zatvoriti sami u sebe.

Sveti Otac pozdravio je nazočne hodočasnike: obitelji, vjernike iz talijanskih župa i drugih zemalja, udruge i pokrete. Pozdravljam vjernike iz Kanade te iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, kao i skupinu iz Genove, rekao je Papa.

U sklopu proslava Godine vjere papa Franjo jučer je u bazilici Sv. Petra predvodio klanjanje pred Presvetim. Papinsko vijeće za promicanje nove evangelizacije uputilo je pisma svim dijecezanskim biskupima s pozivom da se u katedralama i župnim crkvama diljem svijeta istodobno organizira spomenuta pobožnost. (IKA; foto: news.va)