“Među ljudima, pa čak i nevjernicima, vlada velika potreba za duhovnošću. I to je potpuno logično jer smo stvoreni za nešto više od ovoga svijeta. Ako naš CD odgovori na tu potrebu, bit ćemo jako sretni”, rekao je za isusovački časopis America o. Cassian Folsom, prior samostana u Nursiji i idejni začetnik snimanja CD-a.

O. Cassian je pojasnio i kako je molitva kroz pjevanje jedna od najvažnijih aktivnosti benediktinskog monaha.

“Molimo se osam puta dnevno, ne računajući svetu misu. Kada se to zbroji, recimo da pjevamo pet sati dnevno, svaki dan u godini. To je način na koji izražavamo svoju ljubav prema Bogu. Kada monah preda život Bogu, onda to ne može biti samo intelektualna odluka. Pjevanje traži cijelo tijelo i dušu i predivan je način održavanja odnosa s Bogom”, rekao je monah, inače rođenjem Amerikanac koji je prije ulaska u red studirao pjevanje.

“Ova glazba ima za svrhu podići srce iz svakodnevnih briga u područje Božanskog. Njezini kompozitori, uglavnom anonimni, imali su srca koja su željela slaviti Boga i takvu su glazbu stvarali. Moraš vjerovati u ono što pjevaš. To se čuje u emocionalnoj kvaliteti glasa. Kao monasi, ne samo da vjerujemo, nego to i pjevamo cijelo vrijeme, a ne samo u nekim posebnim prilikama”, ispričao je prior.

Kako je i časopis America primijetio, katolička sakralna glazba doživljava veliki ‘povratak’. Osim komercijalnog uspjeha benediktinaca iz Nursije, svi su zabilježili i onaj njihovih sestara iz SAD-a (o čemu smo pisali OVDJE).

Glavna nakana CD-a jest podijeliti veliko duhovno bogatstvo benediktinskih napjeva. Imajući u vidu kako se benediktinske zajednice moraju same održavati, nije zanemariv niti prihod od prodaje nosača zvuka, koji uvijek ide na održavanje redovničke zajednice. Benediktinci iz Nursije bave se i proizvodnjom piva. Recept za pivo dobili su od trapističkih redovnika iz Belgije i već par godina u njihovoj pivovari nastaje Birra Nursia, pivo koje je bilo služeno na konklavama na kojima je izabran papa Franjo. O. Cassian tvrdi kako je ovo pivo ‘već prigoda za evangelizaciju nego glazba’:

“Čak i ako ne idu u crkvu, ljudi vole piti pivo. Dođu tu u samostan kako bi ga kupili i uskoro krenu pričati o drugim stvarima, puno važnijim od piva.”

O. Cassian Folsom, kako piše časopis America, u pjevanju pronalazi i utjehu za životnu situaciju u kojoj se nalazi – a to je suočenost sa smrtonosnom bolešću. Prije devet godina dijagnosticiran mu je rak, koji se trenutačno povukao, ali je monahu rečeno kako se može vrlo lako vratiti, ali bi taj put mogao biti fatalan.

“Shvatio sam da na smrt može gledati kao na glasnika ili kao na lopova. Lopov dolazi i krade nam ono što nam je vrijedno. Ali, glasnik dolazi da nam kaže kako je naš voljeni na vratima. Smrt je prolaz prema Gospodinu, a mi monasi smo cijeli život posvetili Gospodinu, i zašto bi se trebali bojati tog prolaza”, opisuje svoje suočavanje sa smrću benediktinac iz Nursije.

G. An. | Bitno.net

"> [VIDEO] Kada vjeruješ u ono što pjevaš, onda to nije samo glazba nego i istinska molitva - Župa sv. Anastazije - Samobor

“Ova glazba ima za svrhu podići srce iz svakodnevnih briga u područje Božanskog”

Zbor benediktinskih monaha iz Nursije, talijanskog gradića koji je rodno mjesto utemeljitelja njihova reda, bio je glavni ‘hit’ na glazbenim listama ovoga ljeta. ‘Benedicta’ je ime njihovog CD-a na kojem su snimili razne crkvene napjeve, marijanske himne i psalme i koji se nedugo nakon objavljivanja pojavio na prestižnoj listi američkog glazbenog časopisa Billboard u kategoriji klasične i tradicionalne glazbe. I na prvom mjestu ostao šest tjedana.

G. An. | Bitno.net