Povezujući Godinu vjere s dvjema značajnim obljetnicama u životu Crkve, upozorio je na činjenicu da se vjernička prisutnost u raznim područjima suvremenog društvenog života baš i ne osjeća u onoj snazi koja bi mogla pomoći da se u društvu više uprisutne kršćanski stavovi. Stoga je Godina vjere poseban poziv da svaki vjernik odgovori na pitanje: "Vidi li se na nama da vjerujemo u Boga, da živimo po Božjoj volji, da po nama Bog djeluje?" Prigoda je to "za nas vjernike da se nanovo obratimo Isusu i ponovno otkrijemo vjeru kako bismo kao članovi Crkve bili vjerodostojni i radosni svjedoci uskrsloga Krista u današnjemu svijetu. To je ujedno prigoda i da mnogim ljudima koji traže Boga pokažemo 'vrata vjere' koja vode u život s Bogom i koja su uvijek otvorena svakom čovjeku".
Usredotočujući se na karakteristike vremena u kojem živimo Godinu vjere, istaknuo je kako je današnje vrijeme nalik onom misionarskom, budući da se katkad uočava da ljudi nemaju stvarnoga mjesta za Boga u svom životu, ponekad se čini da ga oni uopće i ne trebaju. Upozorio je također da bi društvo i čovjek u tom društvu htjeli skrojiti Crkvu po vlastitoj mjeri, a ona "nije veletrgovina vjerskih istina, u koju netko uđe i uzme što mu se sviđa i kad mu se sviđa, jer da se Isus ravnao po zakonima tržišta ne bi nikad umro na križu". Stoga je Godina vjere, istaknuo je predavač, posebna prigoda da si svatko posvijesti da je "pozvan biti kršćanin i sudjelovati u veličanstvenom poslanju Isusa Krista: svjedočiti o Božjoj ljubavi današnjem svijetu" te pružiti drugima ono što im samo Krist može dati, "a to je vjera, koju se ne može kupiti, ne može ju se naučiti, za nju se odgaja, za nju se živi da bi ju se posjedovalo".

"> Susret župnih vijećnika Samoborsko-okićkog dekanata - Župa sv. Anastazije - Samobor

Susret župnih vijećnika Samoborsko-okićkog dekanata

Samobor, (IKA) - Susret članova župnih pastoralnih vijeća župa Samoborsko-okićkog dekanata održan je u ponedjeljak, 12. studenoga u župnoj crkvi Sv. Anastazije u Samoboru. Svečano misno slavlje uz koncelebraciju domaćeg župnika i dekana Vlade Bogdana te nekolicine svećenika iz dekanata, predvodio je dr. Denis Barić, tajnik Druge sinode Zagrebačke nadbiskupije i profesor na Katoličkome bogoslovnom fakultetu, održavši potom i predavanje na temu "Godina vjere" na kojem je sudjelovalo osamdesetak vijećnika. Dr. Barić je u predavanju pružio odgovor na tri pitanja, temeljna za bolje razumijevanje i življenje Godine vjere: "Zašto je Papa proglasio Godinu vjere?", "Što znači vjerovati i što je zapravo vjera?" te "Kako se odgovorno uključiti i sudjelovati u Godini vjere?".