Prvo hodočašće Samoborsko-okićkog dekanata u Krašić

Pod geslom „Koraci za svetost“, vjernici Samoborsko-okićkog dekanata zaputili su se 9. svibnja rano ujutro u 6 sati na hodočašće u čast blaženog Alojzija Stepinca s nakanom da ga se proglasi svecem Katoličke crkve. Budući da je kapelan vlč. Josip Čulig imao obaveze u župi, hodočašće je predvodio đakon vlč. Marko Torbar koji će uskoro slaviti Mladu misu u svojem i Stepinčevom Krašiću.

Mladi i stari, djevojke i mladići, supružnici i krizmanici krenuli su s radošćom i veseljem na prvo hodočašće Samoborsko-okićkog dekanata u Krašić. Upravo na dan 9. svibnja, 1898. godine, kršten je zagrebački nadbiskup i kardinal Alojzije Viktor Stepinac. Ovo hodočašće planirano je još u zimi kada je zbog velike količine snijega moralo biti otkazano. Međutim, Božja providnost podarila je našim hodočasnicima lijepo vrijeme upravo na dan blaženikova krštenja. Put od oko dvadeset kilometara od Jarušja do Krašića protekao je u mirnoj i prekrasnoj hrvatskoj prirodi, uz molitvu krunice i meditaciju te smijeh i dobro raspoloženje hodočasnika. Prolazeći kroz šumu, razna sela te pokraj brojnih raspela i kapelica na putu, hodočasnici su stigli u Krašić u popodnevnim satima gdje su ih dočekali kapelan vlč. Josip i krašićki župnik Dragutin Kučan. Misno slavlje u 15 sati predvodio je vlč. Josip uz pomoć đakona Marka, dok je velečasni Kučan bio je na raspolaganju hodočasnicima u ispovijedaonici.

U kratkoj i sadržajnoj propovijedi, mladomisnik vlč. Josip tumačio je hodočasnicima Isusove riječi o progonu prve Crkve i prvih učenika. Unatoč svim nevoljama i progonima, moramo moliti za one koji nas progone te se uvijek uzdati u Boga kao što je to činio i blaženi Alojzije Stepinac. Moramo se ugledati u blaženog Alojzija koji je govorio: „Kad vam sve uzmu, ne mogu vam uzeti dvije sklopljene ruke upravljene prema nebu na molitvu“, te ćemo tako izdržati sva zla koja se pojavljuju u ovome svijetu. Ni bezbožnički komunizam, ni bilo kakvo drugo zlo ne može nam ništa učiniti jer pripadamo Bogu i Njegova smo djeca. Stoga, govori kapelan Josip u svojoj propovijedi, budimo radosni i hrabri navjestitelji Božje riječi, kao što je to bio i blaženi Alojzije Stepinac. Na kraju, kapelan Josip potaknuo je hodočasnike da nastave sa započetom tradicijom hodočašća u Krašić, mjesto rođenja jednog od najhrabrijih i najnepokolebljivih navjestitelja i branitelja Evanđelja i Kristove Crkve.

Nakon zajedničkog ručka i odmora od puta, hodočasnici Samoborsko-okićkog dekanata zaputili su se autobusom svojim domovima, uz zagovor blaženog Alojzija Stepinca za čije se proglašenje svetim hodočastilo i molilo.

Na prvom hodočašću Samoborsko-okićkog dekanata u Krašić sudjelovali su iz župe sv. Anastazije: vlč. Josip Čulig (1989.), kapelan; vlč. Marko Torbar (1989.), đakon, Josipa Kralj (2000.), Mihaela Uroić Štefanko (2000.), Lucia Noršić Gregorić (2000.), Antonio Margarin (1993.), Miro Katanica (1974.), Lucija Katanica (2000.), Anica Močan (1960.), Mladenka Prskalo (1957.), Franjo Herceg (1953.), Mirela Šarić (1982.), Ivan Šarić (1981.), Josip Šarić (1994.) i Luka Šarić (1993.). Iz župe sv. Ivana Krstitelja iz Luga sudjelovali su: Gorana Knezović (1961.), Dražan Knezović (1963.), Zdravko Jakšić (1973.), Ivica Otmačić (1957.), Janko Otmačić (1928.), Gordana Božinović (1962.), Renata Jakšić (1974.) i Kristina Vuković (1977.).

Luka Šarić