Puštam li mu da me vodi kako bih mogao živjeti u Crkvi i sa Crkvom, zapitao je papa Franjo, posvjedočivši da je imati osjećaj crkvenosti temeljno za svakog kršćanina, svaku zajednicu i svaki pokret. Papa Bergoglio smatra da hoditi zajedno u Crkvi, vođeni pastirima, koji posjeduju posebnu karizmu i službu, znak je djelovanja Duha Svetoga. Paralelni putovi su opasni,rekao je Sveti Otac.

Na kraju propovijedi pripadnicima crkvenih udruga i pokreta iz cijeloga svijeta okupljenima pod geslom "Vjerujem! Umnoži u nama vjeru", Papa je poručio da je Duh Sveti duša misija, stoga bi se svatko trebao zapitati zatvara li se u sebe ili u svoju skupinu, ili dopušta Duhu Svetome da ga otvori za poslanje u svijetu.

U nagovoru prije molitve Kraljice neba, Papa je zahvalio svim crkvenim pokretima, udrugama, zajednicama i udruženjima koji su se u organizaciji Papinskog vijeća za novu evangelizaciju okupili u Vatikanu, nazvavši ih darom i bogatstvom za Crkvu. "Nosite uvijek snagu evanđelja! Gajite uvijek radost i veliku ljubav prema zajedništvu u Crkvi!", poručio je Papa okupljenima, te potaknuo na molitvu za stanovništvo talijanske pokrajine Emilija Romagne koje je 20. svibnja prošle godine bilo pogođeno potresom te za Talijanski savez volonterskih udruga u onkologiji. (IKA)

"> Papina misa na Duhove u Vatikanu - Župa sv. Anastazije - Samobor

Papina misa na Duhove u Vatikanu

Stoga bi se svaki vjernik morao kritički zapitati je li otvoren "Božjim iznenađenjima" ili se zatvara pred novosti Duha Svetoga. Duh Sveti daje jedinstvo i sklad, posvjedočio je Sveti Otac, istaknuvši da samo Duh Sveti može istodobno dati pluralnost i različitosti te stvoriti jedinstvo. Stoga se svatko treba zapitati, jesam li otvoren za sklad Duha Svetoga u kojemu mogu prevladati svaku isključivost.