Radio Vatikan | Bitno.net

"> Kršćani ne mogu svjedočiti o teorijama, nego o osobnom susretu s Isusom - Župa sv. Anastazije - Samobor

Kršćani ne mogu svjedočiti o teorijama, nego o osobnom susretu s Isusom

Svjedok je osoba koja je objektivno vidjela neku stvarnost – ali ne ravnodušnim očima, već se i uključila u događaj. Zbog toga se svjedok prisjeća – nastavio je Papa – ne samo zato što zna precizno iznijeti sve činjenice, već i zato što mu je događaj progovorio i što je shvatio njegovo duboko značenje. Na koncu, svjedok pripovijeda – ne na hladan i nezainteresiran način, već kao netko čiji je život bio promijenjen. Svjedok je netko tko je promijenio život – objasnio je papa Franjo.

Sadržaj kršćanskoga svjedočanstva nije teorija, ideologija ili složen sustav nalogâ i zabranâ koji se pretvara u moralizam, već poruka spasenja, konkretni događaj; štoviše Osoba: uskrsli Krist, živi i jedini spasitelj – istaknuo je Sveti Otac i dodao: zato svjedokom može biti samo netko tko je Isusa osobno doživio – u molitvi, u Crkvi, u sakramentima. A svjedočanstvo je toliko vjerodostojnije, koliko ga više prati evanđeoski, radosni, hrabri, krotki, miroljubivi i milosrdni stil života. Kako bi živoga Isusa mogao prenijeti kršćanin koji se predao ugodama, ispraznostima, egoizmu te koji ostaje gluh i slijep na molbe bližnjega – upitao je Papa.

Nakon molitve Kraljice neba, Papa je izrazio žalost zbog nesreće kod Libijske obale, gdje se prevrnulo plovilo koje je prevozilo izbjeglice te izvještaji govore o stotinama žrtava. Također je pozvao međunarodnu zajednicu da poduzme odlučne korake kako se takve tragedije ne bi ponavljale.

„To su muškarci i žene poput nas, naša braća koji traže bolji život; gladni, progonjeni, ranjeni, izrabljivani, žrtve rata; traže bolji život… Tražili su sreću“ – rekao je Papa, pozivajući okupljene vjernike da neko vrijeme u šutnji mole za preminule izbjeglice, izmolivši za njih zatim i Zdravomariju.

Pozdravivši osobe i skupine na Trgu, Papa je izrazio blizinu „Hodu za svetost života“ koji se odražava u Varšavi te podsjetio da je u Torinu započelo svečano izlaganje svetoga Platna. Planira se da će i sam Papa tamo poći 21. lipnja te častiti relikviju Gospodnje muke i ukopa.

Radio Vatikan | Bitno.net