Ispovijed u korizmi 2017. godine

Ispovijed u korizmi 2017. godine

Biskupi zagrebačke crkvene pokrajine (Zagrebačka nadbiskupija, Bjelovarsko Križevačka, Sisačka i Varaždinska) uputili su ove godine PISMO O SAKRAMENTU ISPOVIJEDI u KORIZMI 2017. godine.

Najvažniji naglasci su sljedeći:

1. Vrijeme KORIZME je. Isus nas poziva na obraćenje, a po obredu pepeljenja čuli smo riječi: „Obratite se i vjerujte Evanđelju!“ Čovjek je svetost na koju ga Bog poziva oskvrnuo grijehom i iako smo stvoreni na Božju sliku, činimo grijehe kojima vrijeđamo Boga stvoritelja, kojima ne poštujemo njegovu ljubav i kršimo zapovijedi. Bog nam je poslao svojega Sina kao poziv na pomirenje i na obraćenje. Za to je pomirenje bio spreman i podnijeti muku križa i umrijeti... U nedavnoj „godini milosrđa“ osjetili smo kako to Božje spasenjsko djelo djeluje u nama jer smo bili dionici Božjeg milosrđa i oprosta.

2. Završetkom jubilarne godine milosrđa to božje milosrđe ne prestaje djelovati. Papa Franjo je na kraju prošle godine u pismu „Misericordia et misera“ potaknuo kršćanske zajednice da nastave širiti Božje milosrđe, jer ono trajno živi u Crkvi. Zato se i dalje svim svećenicima produžuje ovlast odrješivanja svih grijeha, a osobito onih koji su počinili grijeh pobačaja. Naši biskupi zato u skladu s tim žele detaljnije upoznati ispovjednike i vjernike o svim vidicima tog teškog grijeha, kao i putevima milosnog opraštanja pomoću sakramenta ispovijedi.

3. Kad se radi o namjerno izvršenom pobačaju, radi se o ubijanju ljudskog života i time se čini teški grijeh i kažnjivo djelo. GRIJEH je u svjesnom i željenom činu s izravnom nakanom, a kazna za taj čin je IZOPĆENJE. Kazna izopćenja pogađa sve one koji su na izravan i neizravan učinkovit način sudjelovali u izvršenju pobaačaja: liječnika, anesteziologa, medicinsku sestru. O moralnim krivcima, roditeljima, suprugu, ocu djeteta, rodbini, prijateljima itd. kaznenu odgovornost treba procjenjivati ovisno o pojedinačnom slučaju. Onome tko je upao u crkvnenu kaznu izopčenja zbog pobačaja zabranjeno je slaviti i primati sakramente, ujedno i sakrament pomirenja dok nije od te kazne odriješen. Da bi se dobilo odriješenje od takve crkvene kazne, takav se grješnik mora pokajati za kažnjivo djelo i nastojati popraviti štetu. Sakramenat milosnog opraštanja i odrješenja od crkvene kazne (cenzure) je SVETA ISPOVIJED.

4. Prije su po odredbi Apostolske stolice samo određeni svećenici imali ovlasti odrješenja od ove kazne, a na temelju odredaba naše Zagrebačke Nadbiskupije svi svećenici u vremenu korizme i došašća te u svetištima,. Sada se ta ovlast proširuje na sve svećenike koji imaju ovlast ispovijedanja i to tijekom cijele godine na svim mjestima Nadbiskupije. Ta je ovlast dana kako bi se svaki pokornik mogao izmiriti s dobrim nebeskim Ocem.

5. Papa Franjo je sam podijelio ovlast SVIM SVEĆENICIMA i želio je time pokazati blizinu vjernicima koji u srcu nose težak ožiljak zbog sudjelovanja u grijehu pobačaja, a iskreno se kaju i traže odrješenje od svećenika. Ovakvim širokim davanjem ovlasti se ne relativizira težina pobačaja nego se vjerniku nudi lakši i jednostavniji put pomirenja s Bogom i Crkvom.

6. Svećenik, ispovjednik je na tom putu pomirenja i sudac i liječnik. Kao sudac primjenjuje vrhovni propis Božjeg zakona i milosrđa, a kao liječnik donosi dijagnozu bolesti duha pripisuje prikladne lijekove i ozdravlja rane nanesene grijehom. Svećenik je u ispovijedi prije svega OTAC kojemu pokornik s povjerenjem može otvoriti svoje srce. Pokorniku se kod ispovijedi treba izložiti težina grijeha, i pozvati ga na obraćenje i promjenu života. Naložiti mu spasonosnu pokoru koju treba osobno izvršiti.

7. Ovim pismom pozivamo sve vjernike koji u svojem srcu nose težak ožiljak zbog sudjelovanja ili počinjenja ovoga grijeha pobačaja, neka s povjerenjem pristupe sakramentu pomirenja odnosno ispovijedi i osjete da je „Bog bogat milosrđem“. Ispovjednike pak potičemo da se tim vjernicima posvete uz cijenu bilo kakve žrtve kako bi pokornici doživjeli obraćenje srca i istinski susret s milosrdnim Gospodinom. Papa Franjo zaključujeu pobudnici za ovogodišnju korizmu: „Korizma je pogodno vrijeme za obnavljanje susreta s Kirstom živim u njegovoj riječi sakramentima, bližnjemu. Neka nam Gospodin koji je četrdeset dana boravio u pustinji pokaže put kojim nam je ići. Neka nas Duh Sveti povede pravim putem obraćenja da otkrijemo dar Božje riječi, da budemo očišćeni od grijeha koji nas zasljepljuje i da služimo Kristu prisutnom u braći i sestrama u potrebi“.

Na sve zazivamo obilje Božjeg blagoslova, majčinsku zaštitu Presvete Bogorodice Marije, Majke Milosrđa, te zagovor Sv. Leopolda Bogdana Mandića i bl. Alojzija Stepinca.

U Zagrebu, ožujak 2017. godine

Biskupi Zagrebačke crkvene pokrajine

Josip Mrzljak

Josip Bozanić

Vlado Košić

Nikola Kekić

Vjekoslav Huzjak

Valentin Pozaić

Ivan Šaško

Mijo Gorski